THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Už dlouho mě nestálo absolvování tak krátké poslechové seance tolik psychických sil. O jejich rapidní úbytek se nepostaral nikdo jiný, než choré trio SCREAMIN´ DAEMON a jejich první nahrávka „The Decline Of The English Murder“, nad jejímiž kvalitami zůstává veškerý rozum stát.
Naši debutanti zasvětili své mozkovny zcela triviální formě černého kovu a tuto již samo o sobě velmi chatrnou konstrukci ještě navíc zatížili rádoby vtipnou lyrikou opírající se o činy slavných masových vrahů anglické historie. Některé z říkanek sice mají potenciál vykouzlit alespoň náznak úsměvu, leč pokud se budu chtít pobavit nad veselými texty podobného ražení, raději sáhnu do poličky po chicagských „slohových mistrech“ MACABRE, kteří jsou v psaní úsměvných veršů o masových vrazích již dávno korunovanými králi. Z hlediska hudebního není „The Decline Of The English Murder“ ničím jiným než kolekcí 13ti kolovrátkových položek postavených na neškodném brutálně-blackovém základě s nulovým citem pro oživující, neřku-li snad originální myšlenky. Skladby se odvíjí s ubíjející schematičností přesně podle vzorce sloka/refrén sloka/refrén (někdy dokonce i sloka/sloka/refrén – to jen abych pro tu pestrost nezapomněl) a i přes kratičkou stopáž (většinou jen o chlup přesahující hranici 2 minut) působí tak nudně až je to skoro dojemné. Jedinou zajímavostí, kterou na SCEAMIN´ DAEMON shledávám je zpěvák s květnatým pseudonymem The Reverend Trudgill, který svoje textíky ječí do mikrofonu s kadencí věrnou světoznámé hračce AK-47, o které se tak vehementně zpívá v „Michael Ryan Caused Much Dying“.
Co mě však na počínání SCREAMIN´ DAEMON irituje suverénně nejvíce je neodbytný pocit, že kapela byla založena čistě a jen pro zábavu členů samotných a několika málo individuí motajících se v jejich ideovém dosahu. Tím samozřejmě netvrdím, že jediným správným receptem je brát se smrtelně vážně… ovšem každá zábava má své hranice. O tom, že Angličané je překročili mílovými kroky svědčí mimo jiné devítka „What Shall We Do With The Evil Doctor“, která není ničím jiným než variací na zoufalou odrhovačku „What Shall We Do With A Drunken Sailor“, kterou dozajista všichni známe ze školních lavic, když jsme první lekcí začínali pronikat do tajů jazyka anglického. Snad jen dodám, že zcela v souladu s filosofií SCREAMIN´ DAEMON se zde nezpívá o nějakém opilém námořníkovi, ale o neblaze proslulém Haroldu Shipmanovi, který vstoupil do historie pod přízviskem „Doktor Smrt“. No, asi jsem se měl udusit smíchem, leč nepovedlo se. Nevadí, na závěr zapíši slušné 3 body a tohle otravné CD navždy odložím do té nejzapadlejší poličky, kterou mám ostatně pro podobné cum-projekty už hodně dlouho vyhrazenou. Na závěr tedy logické doporučení - nedotýkat se!
SCREAMIN´ DAEMON roztáčejí na svém debutovém albu zcela neškodný, směšný blackový kolovrátek s nulovým citem pro oživující, neřku-li snad originální myšlenky. "The Decline Of The English Murder" patří jednoznačně k tomu nejhoršímu, co jsem byl tento rok nucen vytrpět. Neskutečná slabota.
3 / 10
The Reverend Trudgill
- guitar abuse and daemonic shrieks
Ravenous "Monty" Montague
- fatal beatings
Rabid Reginald Fox
- strange sounds from the cellar
1. The Whores That Jack Killed
2. Kill Your Family (Then Yourself)
3. The Brady Bunch
4. Fred West Was The Best (Killer In The English West)
5. Dennis Was A Homosexual Menace
6. Excuse Me, That´s My Brain You´re Eating
7. The Acid Bath Murders
8. 10 Rillington Place
9. What Shall We Do With The Evil Doctor?
10. Michael Ryan Caused Much Dying
11. Burke And Hare (What A Horrible Pair)
12. Here Comes Mr. Creepy
13. The Big Ripper Sings "Sadistic Rape" At Bingley Working Men´s Social Club
The Decline Of The English Murder (2004)
Vydáno: 2004
Vydavatel: IBD Records
Stopáž: 31:03
Produkce: The Reverend Trudgill
Studio: Insomnia Studios
Já teda s recenzí nemůžu absolutně souhlasit. Když je muzika jednoduchá, tak to přece hned neznamená, že je na prd. Mě osobně se to velmi líbí, vím, že na Macabre to určitě nemá, ale je to moc chytlavá muzika a bubeník docela slušně sype:-). Takže já dávám 8
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.